دسته‌بندی نشده

برطرف کردن نویز در دوربین های مداربسته

برطرف کردن نویز در دوربین های مداربسته

برطرف کردن نویز در دوربین های مداربسته

وجود نویز در تصاویر دوربین های مدار بسته یکی از مشکلاتی است که استفاده کنندگان بسیار با آن دست و پنجه نرم می کنند.

در این مقاله قصد داریم راجع به برطرف کردن نویز در دوربین های مداربسته و سپس راه حل های رفع این مشکل بپردازیم

نویز در دوربین مداربسته چیست؟

اولین گام به سمت برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته این است که بدانیم نویز چیست و تعریفی از آن داشته باشیم تا بتوانیم علت تاری تصویر دوربین مداربسته را شناسایی و مشکل را رفع کنیم.

نویز به عنوان یک خطا و انحراف از مقدار واقعی سیگنال است که در فاصله هایی از زمان به صورت پویا ظاهر می شود. نویز عاملی محسوب می شود که موجب اختلال در ارسال و یا دریافت اطلاعات تصویر است. 

 

چیست

انواع نویز در دوربین مدار بسته

نویزهای تصویر دوربین مداربسته به دو دسته تقسیم می شود:

 نویز الکترونیکی و نویز الکترومغناطیسی

 

 

نویز الکترونیکی

 

از انواع رایج نویز در دوربین های مداربسته نویز الکترونیکی است. این نویز معمولا به صورت برفک و نقاط ریز رنگی در تصویر مشخص می شود. اغلب به دلیل تقویت بیش از حد سیگنال تصویر در نور کم این نویز به وجود می آید.

 

 

نویز الکترومغناطیسی

 

نویز الکترومغناطیسی نوع دیگر نویز در تصاویر دوربین مدار بسته است. به طور معمول این نویز خود را به صورت خطوط یا موج در تصویر دوربین نشان می دهد. در برخی موارد این امواج در طول صفحه دوربین حرکت می کنند. نویز الکترومغناطیسی می تواند به علت تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر روی دوربین یا افت شدید سیگنال تصویر در طول انتقال به وجود آمده باشد.

مقایسه نویز ها در دوربین مداربسته

برطرف کردن نویز الکترونیکی در دوربین مداربسته

بهترین راه کار برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته تشخیص نوع نویز است. چیپ های تصویر در دوربین های مداربسته حساسیت محدودی نسبت به نور دارند. به این معنا که برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته نیاز به مقدار مشخصی نور است. زمانی که نور برای تشکیل تصویر کافی نباشد، مدار الکترونیکی به صورت خودکار سیگنال تصویر را تقویت می کند. این تقویت سیگنال باعث می شود نویز موجود در تصویر نیز تقویت شود که به صورت برفک و نقاط ریز رنگی در تصویر به نظر می رسد.

می توان گفت دلیل اصلی به وجود آمدن نویز الکترونیکی و برفک تصویر دوربین های مداربسته کمی نور در تصویر یا حساسیت بسیار کم چیپ تصویر در دوربین است. برای رفع این مسئله باید نور محیط نصب دوربین را افزایش دهید. همچنین از دوربین هایی که حداقل نور مورد نیاز برای تشکیل تصویر در آنها کمتر  از نور محیط باشد، استفاده کنید.

نویز الکترونیکی در دوربین مداربسته

برطرف کردن نویز الکترومغناطیسی در دوربین مداربسته

با توجه به این که به دلایل مختلف نویز الکترومغناطیسی ایجاد می شود، در ادامه به معرفی و بررسی برخی از متداولترین آن ها می پردازیم:

 

قطعی در اتصال فیش های BNC

 در صورتی که هادی کابل به خوبی به فیش BNC متصل نشده باشد، سیگنال با افتی شدید به نمایشگر خواهد رسید که به صورت نویز در تصویر مشخص می شود. برای رفع این مشکل فیش های BNC را بررسی کنید تا اتصال به درستی انجام شده باشد. پیشنهاد می شود تا جای ممکن از فیش های BNC لحیمی استفاده کنید.

 

طولانی شدن مسیرهای کابل کشی

طول کابل های تصویر دوربین مداربسته برای ارسال سیگنال ها محدودیت خاصی دارند. در کابل های RG59 با مغزی مس این محدودیت، حدود 500 متر است. در صورتی که مسیر طولانی باشد از کابلی با بالاترین کیفیت شیلد و مغزی استفاده کنید. البته با طولانی شدن مسیر نیز می توانید از ویدئو بالون اکتیو برای تقویت سیگنال تصویر استفاده کنید.

 

عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی

در صورتی که کابل های تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل های برق، ترانس های برق، موتورهای الکتریکی و … عبور کرده باشد نویز زیادی در تصویر ایجاد می شود. در طول کابل کشی باید توجه داشته باشید، کابل تا جای ممکن از چنین منابعی دور باشد. کابل های کواکسیال بیشتر در معرض این نویزها قرار می گیرند، در کابل کشی ها از لوله فلکسی برای عایق سازی مسیر کابل استفاده می شود. کابل های شبکه به ندرت تحت تاثیر نویز قرار خواهند گرفت. با این حال در صورت تحت شبکه بودن سیستم مداربسته، نوع SFTP در کابل شبکه بهترین انتخاب از نظر عایق بودن در برابر نویز است.

حتما برای انتقال کابل ها از سینی و داکت جداگانه استفاده شود تا با کابل های برق هم مسیر نباشند. به ویژه در مسیرهای طولانی تاثیر بسیار بیشتر خواهد شد. در صورتی که از لوله یا سینی فلزی برای انتقال کابل ها استفاده می شود باید ارت شود.

 

نقش منبع تغذیه نامناسب بر نویز در دوربین مداربسته

منبع تغذیه یا آداپتور هم می تواند از علت پرش تصویر و یا نویز در تصویر دوربین های مداربسته باشد. در صورتی که ریپل ولتاژ خروجی آداپتور زیادتر از استاندارد باشد این امواج در تصویر خروجی دوربین تاثیر خواهند گذاشت. در نوعی از منبع تغذیه پتانسیومتر (Potentiometer) وجود دارد. پتانسیومتر این امکان که به جای ارسال VDC12، ولتاژ ارسال شده به دوربین را تغییر دهد، را فراهم می کند. با این کار افت ولتاژ در کابل کشی به حداقل رسیده و نویز در دوربین مداربسته کاهش می یابد.

 

نشتی برق از هادی های اطراف

 گاهی ممکن است هادی فیش ها به هادی برق دار اطرف متصل شوند برای مثال هادی فیش های BNC  به فلزات موجود در سقف کاذب در محل نصب دوربین وصل شوند. از آن جایی که این هادی ها دارای مقدار کمی جریان نشتی هستند این جریان در کابل ها جاری می شود و نویز ایجاد می کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی می توانید فیش ها را با عایق بپوشانید و یا روش مناسب تر، زمین کردن تمامی تجهیزات مداربسته از جمله DVR و دوربین های سیستم است.

 

تاثیر گرمای هوا در نویز دوربین مداربسته

تغییرات دما و تابش های محیط موجب انحراف در مقدار سیگنال ارسالی می شود. گرمای هوا مقاوت الکتریکی هادی ها را افزایش می دهد و با گرم شدن بیشتر میزان افت سیگنال در طول مسیر بیشتر خواهد شد. بنابراین دور نگه داشتن کابل ها تا جای ممکن از تابش مستقیم خورشید و گرمای زیاد هوا یک راه حل مناسب برای برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته محسوب می شود.

نویز الکترومغناظیسی

حذف نویز دوربین مداربسته با تکنولوژی DNR

اصطلاح Digital noise reduction یا DNR به یک مکانیزم کاهش نویز دیجیتال در دوربین مداربسته اشاره می کند که از طریق روش های پردازش تصویر بسیار ساده نویز الکترونیکی در تصویر را کاهش می دهد.

نویز الکترونیکی به وجود آمده در تصویر معمولا شکلی مشخص دارد. این نویز معمولا خود را به صورت نقاط رنگی کوچک در تصویر نشان میدهد، DNR  با استفاده از یک مکانیزم ساده پردازش این نویز را شناسایی کرده و تا جای ممکن آن را کم می کند. البته این روش نمی تواند تمام نویز را تصویر از بین ببرد اما در سطوح صاف و یک رنگ تقریبا نویز از بین خواهد رفت.

تقریبا تمام دوربین های مداربسته تحت شبکه امروزی دارای مکانیزم 3D DNR  هستند. از آنجایی که دوربین های آنالوگ فاقد پردازشگر داخلی برای پردازش تصویر هستند نمی توانند چنین مکانیزم هایی را داشته باشند.

راه حل رفع نویز

تاثیر جنس کابل بر تصاویر دوربین مداربسته

دو نکته مهم دیگر در خصوص تاثیر جنس کابل بر تصاویر دوربین مداربسته این است که مغذی آلومینیم از کیفیت بسیار پایین تری نسبت به مغذی مس برخوردار است و متاسفانه در بازار کابل هایی با نام کابل مسی فروخته می شود اما وقتی بر روی شعله قرار می گیرند مشخص می شود که از جنس آلومینیوم هستند. نکته دوم این است که هر چقدر طول کابل افزایش پیدا می کند افت ولتاژ در طول مسیر کابل اتفاق خواهد افتاد و در نهایت منجر به قطع شدن تصاویر می شود.

 

همانطور که اشاره شد نمی توان عدد دقیقی برای استاندارد طول کابل کشی دوربین مداربسته مطرح کرد ولی به شکل استاندارد برای سیستم آنالوگی که کابل آن از مس تهیه شده باشد، این مقدار بین ۱۸۰ تا ۲۵۰ متر خواهد بود و هر چقدر از در صد مس بکار رفته در کابل ها کاسته شود این متراژ هم به همان نسبت کمتر خواهد شد. برای سیستم های تحت شبکه هم برای کابل های CAT 5 UTP از ۱۴۰ تا ۱۸۰ متر می باشد که با استفاده از تقویت کننده ها میتوان این مقدار را افزایش داد.

 

کابل کواکسیال و دوربین مداربسته در بستر آنالوگ به صورت تئوری قابلیت انتقال تصاویر را به طول 300 متر را خواهد داشت اما در عمل این طول کاهش پیدا می کند. چنانچه دوربین های شما در فواصل دور از دستگاه مدیریت تصویر یا DVR قرار دارند باید به موضوعاتی مانند جنس مغزی کابل، تعداد شیلد کابل، روکش کابل، ضخامت مغزی کابل و تکنولوژی کابل توجه ویژه داشته باشید.

 

نکته مهم دیگر در خصوص تاثیر طول کابل بر روی کیفیت تصویر دوربین مداربسته این است که اگر منبع تغذیه شما در نزدیکی دوربین مداربسته قرار دارد، نباید قطر کابل برق شما کمتر از ۵٫۱ میلی متر باشد تا ولتاژ برق ۲۲۰ ولت شما خیلی دچار افت نشود. اما اگر از منبع تغذیه مرکزی برای دوربین های خود استفاده می کنید ( این کار در پروژه های دارای طول کابل زیاد توصیه نمی گردد) باید در نظر داشته باشید که افت ولتاژ سر خط را با توجه به قطر و طول کابل بصورت دقیق محاسبه کنید تا تجهیزات شما با توجه به افت ولتاژ آسیب نبینند.

کابل دوربین

جمع بندی

در نهایت توصیه می شود برای حذف نویز دوربین مداربسته، عوامل موثر را بررسی و در صورت وجود اشکال در هر کدام از آنها اقدام به رفع آن نمائید. استفاده از تجهیزات مرغوب و با کیفیت، سلامت اطلاعات ارسال شده را تضمین می کند. در صورتی که این موضوع عامل ایجاد نویز در دوربین مداربسته نباشد، اتصالات را بررسی کنید. نویز در دوربین مداربسته موضوع جدا نشدنی است. با این وجود با رعایت اصول و استانداردها و نیز تنظیمات مناسب می توان ایجاد نویز در دوربن مداربسته را به حداقل رساند.

برای  حذف نویز دوربین مداربسته کافیست به شرایط و وضعیت  موجود نگاه کنید. چه چیزی باعث ایجاد اعوجاج یا نویز در تصاویر شده است. لازم به ذکر است وجود نویز در تصاویر تحت شرایط خاصی مانند نور کم، طبیعی است. نحوه برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته در این شرایط تهیه دوربینی با قابلیت تصویر برداری در نور کم است، باشد. همچنین می توانید شرایط نوری محیط را به شکل مناسبی اصلاح نمایید.

برای مشاوره با متخصصان فنی و اجرا شرکت هوشمندسازی ساختمان نیروگستران با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 1 =